| andrei_8241 a întrebat:

Nechifor din romanul baltagul a plecat sa vanda oi sau sa cumpere?

13 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Nechifor pleaca de acasa ca sa cumpere oi, uite aici http://www.autorii.com/......ltagul.php

| yellowalien a răspuns:

@crinu: genial rolling on the floor)))

| Amy a răspuns:

Sa cumperetongue funa?big grin

| Essence a răspuns:

In Baltagul, Nechifor Lipan, tata a doi copii si sot a muntencei Vitoria Lipan, nu se mai intoarce, dupa ce a plecat la targ pentru a cumpara niste oi.

CUMPARA.

| JustMe_8048 a răspuns:

Citeste romanul ''Baltagul'' si ai sa vezi big grin

| maryusGosSu a răspuns:

Sa cumpere. funda?
ca am raspuns primul

| Anutzaxx a răspuns:

Bai degeaba cereti funda. pentru.ca daca stiti si voi sa cititi nu a zis ca va da funda tongue

"SA CUMPERE "winking

| TeenageGirl a răspuns:

Sa cumpere

Bye Funditalove struck?

| Amalia a răspuns:

Nu spune exact de ce a plecat, zice doar ca a plecat sa rezolev o traba cu niste oi, ATAT! big grin... sper ca ti-am fost de ajutor!

| kire a răspuns:

A plecat la Dorna sa cumpere oi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SA VANDA. dar intre timp a furat si oile lui cutui si bogza. le-a dat cu baltagul in testos si i-a aruncat in rapa.acestia insa, au urcat dealul in viteza si cutui cu capul sub brat, iar bogza invartind ppiciorul pe deasupra capului, intr-un exces de eroism, au luptat cu lipanul si l-au doborat. apoi si-au luat animalutele, si cainii si caii, si intr-un apus de soare apoteotic, au disparut in zare, priviti doar de crucea talienilor, care lacrima zambind, provocand happy endul.

| maddy_3420 a răspuns:

Sa cumpere oi de la Dorna

| AdELiiNA a răspuns:

Sa vandawinkingsi pentru ca el avea cele mai multe oi ceilailti 2 ciobani l-au omorat si i-au furat oile.etc.etc