| ciprianb a întrebat:

De ce este considerat Nechifor Lipan un personaj principal chiar daca nu participa la actiune in romanul Baltagul.

Răspuns Câştigător
| ApofissPapaya a răspuns:

Pentru ca toata actiunea tine de el, desi nu participa, despre el se vorbeste, pe el il cauta, pe el il razbuna, pe el il inmormanteaza. big grin

3 răspunsuri:
| Idk007 a răspuns:

Deoarece datorita plecarii lui se intampla toata actiunea in roman, numele lui este pronuntat pe fiecare pagina a cartiiwinking. Nici mie nu mi se pare corect, Vitoria chiar indeplineste rolul personajului principal si totusi.

| Holocaust a răspuns:

Poate am luat-o razna,dar cine îl caută, îl răzbună, îl înmormântează şi restul? Nu cumva Vitoria?
Eu zic că ea e personajul principal.

| AnnnnnaXD a răspuns:

In roman exista mai multe personaje principale (vezi definitia). Profesoara mea de romana considera ca exista 3 personaje principale si anume:Vitoria, Nechifor si Gheorghita. Nechifor este prezent prin rememorarea celorlalte personaje.