| DanuTzCarbon a întrebat:

Niste argumente al faptului ca opera 'Doina' de Mihai Eminescu este o doina. Dau funda + Vot

Răspuns Câştigător
| Elena_4706 a răspuns:

O specie a liricii populare, specifică poporului român, în care sunt exprimate direct cele mai variate sentimente.

predomina rima pereche sau monorima, care sporesc muzicalitatea

entimentele nu sunt in realitate separate, tot asa apar ele si in doine, unul fiind predominant si ajutand la categorisirea doinei big grin!

Cam atat :p

1 răspuns: