| lya18 a întrebat:

Nu inteleg, care e diferenta intre o facultate cu locuri cu taxa - sau bugetate, cine poate sa-mi explice? happy

Răspuns Câştigător
| Ovilacul a răspuns:

@lya o sa incerc sa te lamuresc.
Exista doua tipuri de facultati. Facultati de stat si facultati private.
In cadrul facultatilor private, pentru a studia, trebuie sa platesti o taxa anuala.
La facultatile de stat situatia e diferita. Pe langa locurile cu taxa exista si un numar de locuri bugetate pentru fiecare specializare.
Sa presupunem ca la facultatea X exista 100 de locuri disponibile din care 25 sunt bugetate. Primii 25 de elevi cu mediile cele mai mari vor intra pe locurile acelea bugetate (adica nu vor plati acele studii anuale de care iti spuneam), iar restul de 75 de elevi trebuie sa plateasca acea taxa anuala impusa de facultate daca vor sa continue la acea specializare.
E bine de stiut ca orice elev are dreptul sa faca doar 4 ani de zile platiti de stat. De exemplu un elev cu media 10 nu poate sa faca doua facultati fara plata. A doua facultate o s-o faca pe bani. Sper ca am reusit sa te lamuresc.

3 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Facultatea cu taxa este o facultate privata.Alea bugetare sunt ale statului.
La facultatea privata(cu taxa) profesorii sunt platiti bine, din taxele studentilor.La aia bugetara profesorii au un salariu care nu le ajunge nici de o paine.
Trage singura concluzia unde e mai bine.

| emiitzzy a răspuns:

Cele cu taxa platesti uh facultatea cele bugetate iti plateste facultatea daca ai mediee desigur

| DenyBebe a răspuns:

Locurile bugetate le sponsorizeaza statul, iar cele cu taxa, tu happy