| roxy_6598 a întrebat:

NU inteleg care e perspectiva subiectiva si care e obiectiva!? un ex daca se poate

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Subiectiv e să judeci o situație numai prin prisma propriilor tale sentimente și dorințe asupra chestiunii. Obiectiv înseamnă să privești o problemă detașat și să o judeci din toate punctele de vedere într-un mod logic și coerent.

| lolitta_2063 a răspuns:

Intr-o descriere de exemplu perspectiva subiectiva este atunci cand naratorul/eul liric este implicat emotional de exemplu lacul este frumos in cazul descrierii obiective naratorul (pentru ca in poezii desrierea e tot timpul subiectiva din ce stiu eu ) ofera informatii precise lacul are o suprafata de 1 km patrat. (in general este folosita in descrierile stiintifice) sper ca ai inteles si ti-am fost de ajutorhappy:*

| Siracuzia a răspuns:

Descriere subiectiva inseamna sa descrii un portret, un colt de natura, un peisaj etc.folosind figuri de stil si exprimandu-ti sentimentele,opiniile personale.
O descriere obiectiva consta in prezentarea detasata,fara a te implica in descrierea facuta, de exemplu, o descriere stiintificabig grin
Funda?big grin

| goldessa a răspuns:

Intr-un text epic (narativ), perspectiva obiectiva este atunci cand naratorul NU este personaj in text (vocea care povesteste este din afara textului, narator omniscient, care stie mai mult decat personajele, povestire la persoana a treia). Exemplu: Ion, Baltagul, Morometii, Moara cu noroc.
Perspectiva subiectiva este atunci cand povestitorul este si personaj in text: naratiune la persoana I. Apare astfel un personaj care isi asuma evenimentele si le povesteste. Exemplu:Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Patul lui Procust, Maitreyi, Romanul adolescentului miop.

| Elena_Carrolina_1996 a răspuns (pentru Siracuzia):

Ea a intrebat despre Perspectiva Narativa Subiectiva si Perspectiva Narativa Obiectiva, nu de descriere big grin

| raiker02 a răspuns (pentru goldessa):

Raspunsul tau trebuia sa primeasca funda...

| Gabriel_Edutzu_1996 a răspuns (pentru Siracuzia):

Ua a intrebat perspectiva, ai mancat ceva azi