| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a privi lucrurile intr-o perspectiva obiectiva/subiectiva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perspectiva obiectiva este aceea in care esti influentat numai de datele obiective ale problemei si de un rationament logic iar cea subiectiva este aceea in care intervin parerile personale si sentimentele. Numai bine!

| justmeesb a răspuns:

Pai daca analizam lucrurile dintr-o perspectiva obiectiva inseamna sa analizezi situatia ca un observator echidistant, care relateaza intamplarea asemenea unui reporter de exemplu.Perspectiva subiectiva se refera la implicarea emotionala si personala a celui care relateaza situatia in cauza, acesta isi exprima parerea. gandurile, trairile si se pune efectiv in situatia respectiva.

| icestone a răspuns:

Mai peintelesul tuturor ar fi sa se dea un exemplu adica:doi se cearta din X motive (iubita ii spune iubitului ca aseara s a imbatat ca un p... si ca n a bagat o in seama deloc, iar el zice ca n a avut ce face ca na a fost petrecere si ca prieteniibeeau si ei)acum daca tu ii dai dreptate numai unuia dintre ei inseamna sa privesti subiectiv adica na are fiecare dreptatea lui la urma urmei, daca te daca vrei sa i impaci nu te duci la ei si zici TU! ai dreptate ca te ia celalalt la bataie(glumesc)dar intelegi ce vreau sa zic dar daca te duci si zici na fiecare are dreptate, da trebuie sa va impacati, ca nu i binehappyhappyhappy
atunci altfel reactioneaza
ori se enerveaza si mai tare, PE TINErolling on the floorrolling on the floor, ori se impaca
da asta a fost doar un exemplu

ideea e ca daca esti impartial, nepartinitor,
privesti lucrurile OBIECTIV

Iar daca esti partinitor, nu evaluezi corect situatia ci doar dintr un punct de vedere care poate iti convine tie atunci privesti lucrurile SUBIECTIV
sper ca ai inteles wave