| BlueByMe a întrebat:

Ce inseamna descriere subiectiva si obiectiva?

11 răspunsuri:
| terts a răspuns:

Uite ca am terminat 12 clase da nu prea imi amintesc de sintagma ``descriere subiectiva``, da zic eu ca cel mai bine da-i un search pe google ca sigur o sa gasesti.

| Inger0Cazut a răspuns:

Descrierea obiectiva consta in descrierea reala a unui obiect, asa cum il vezi, si se mai cheama descriere stiintifica.
Descrierea subiectiva consta in implicarea autorului, cu sentimente, unde se folosesc figuri de stil si imagini artistice.

| Katheriina a răspuns:

In cea obiectiva zici: Ca in clasa mea sunt 3 banci, 4 scaune, 8 flori... adica zici un numar de obiecte.
In cea subiectiva zici : Bancile sunt albastre, scaunele roz, TE simti foarte bine in clasa asta. adica o descrii... fundita?batting eyelashes

| Edutzu2000 a răspuns:

Compunere subiectiva: Este etunci cand autorul descrie un anumit obiect, un cadru natural, etc... folosind figuri de stil(epitete, metafore, comparatii, etc...). Compunere obiectiva: atunci cand autorul da informatii despre indicii spatiali si temporali ai unui obiect descris.De asemenea nu contine figuri de stil.
Funda?

| Alexutzzza1 a răspuns:

Descrierea subiectiva este descrierea unei viziuni personal, ea transmite sentimente si trairi, apar multe figuri de stil si imagini artistice.Ea urmareste impresionarea cititorului.Se descrie la persoana I, II si III.
Descrierea obiectiva este descrierea exacta a realitatii, transmite informatii, cunostinte(observatii stintifice). Limbajul este clar, concis. Urmareste informarea cititorului. Se descrie doar la persoana III

| Cezs a răspuns:

Descrierea obiectiva comunica informatii, date precise ce foloseste un limbaj tehnic de specialitate si doar enumerarea numai la persoana a III-a
descrierea subiectiva comunica informatii prezentate prin prisma unei perceptii personale ce foloseste o gama bogata de figuri de stil si imagini artistice.se foloseste in special pers I, dai si a II-a si a III-a

| kiddakiddulina a răspuns:

Subiectiva: Atunci cand naratorul descrie ceva legat de el si Obiectiva: Atunci cand naratorul descrie ceva care nu e legat de el

| Semeniuk_Sebi_1997 a răspuns:

Descrierea obiectivă oferă informaţii cu privire la obiecte, clădiri, persoane, obiective turistice, într-o manieră neutră, conformă cu realitatea.
Descrierea subiectivă oferă percepţii asupra unor obiecte, persoane etc., reprezentând viziunea personală a celui care descrie.

| biancaciubotaru a răspuns:

Descrierea subiectivă este descrierea care oferă informații care constituie impresia personale ale celui care face descrierea. Ea se face la persoana 3 și 2.
Descrierea obiectivă oferă informații conforme cu realitatea. Ea se face la persoana 1.

| Adelina_Adelina_1994 a răspuns:

Descrierea subiectiva este atunci cand comunica informatii prezentate prin prisma unei perceptii personale (adica descrie realitatea asa cum o vede el.)Foloseste un limbaj mai putin specializat mai apropiat de cel familiar.Foloseste o gamă variata de figuri de stil imagini artistice.Foloseste in special persoana 1 dar si a2 si a3a.

Descrierea obiectiva este atunci cand comunica informatii clare,date precise(cum ar fi:an, nume, asezare geografica, vecini, forma,
marime)Foloseste un limbaj tehnic de specialitate.Foloseste doar enumeratia si nu alte figuri de stil sau imagini artistice.Foloseste doarr persoana a3a
Sper ca ti.am fost de folos!"