| Eyelevel a întrebat:

Nu stiu daca pe alte planete exista fiinte inteligente.
ce greseala este in enuntul acesta?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu ai pus virgule: "Nu stiu daca, pe alte planete, exista fiinte inteligente". Si "ce" trebuia scris cu majuscula, ca este la inceput de propozitie.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal "fiinţe inteligente" este o formulare pleonastică.
Prin natura lor, toate fiinţele sînt, mai mult sau mai puţin, inteligente.
Şi atunci acel " inteligente " este în plus.Deci corect ar fi fost: "... există fiinţe".
În rest nu e nici o greşeală.

| FlorenceVi a răspuns:

In loc de "fiinte" e notiunea de "forme de viata".

| EuDarii a răspuns:

Cred ca mai ok ar suna: Nu stiu daca exista fiinte inteligente si pe alte planete. Dar eu zic ca e bine si asa. (cum ia scris tu, incearca si varianta mea)

| nursa a răspuns:

Lipsesc virgulitele si inversiunea suna mai bine dupa varianta lu Versaga.

| VERSGAGA a răspuns:

Hello!
Nu cred ca este vreo greseala. Adica mie nu-mi suna nimic aiurea...
Daca nu ti se pare bine poti spune : Nu stiu daca exista fiinte inteligente pe alte planete.