| BlueStar12 a întrebat:

Nu trebuia sa dau originalul la diploma de bac la facultate? Mi-a sarit cineva in cap, cum sa le dau originalul, ca trebuia sa le dau copie legalizata, ca vai ca mi-o pierd, ca imi trebuie daca vreau un job etc. Persona mentionata e la o scoala postliceala si eu sunt in Universitatea Politehnica Bucuresti. Cand am intrebat-o pe mama a zis ca e ok, ca asa e de cand lumea, le dai diploma originala si ti-o dau in apoi cand termini si un job part-time gen impartit pliante sau casier iti iei si fara (cunosc si persoane, o fosta colega care nu si-a luat Bac-ul e casiera si alt coleg impartea fluturasi inca din liceu). Pe deasuprab cei de la facultate iti dau copii ca atunci cand m-am inscris venise cineva sa ceara. Vreau si alte pareri.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

La facultate se da dimploma in original, nu o copie legalizata. Si eu tot la fel am facut, le-am dat diploma originala, nu o copie. Am colegi, care au joburi, si diploma este la facultate, si tot au putut sa se angajeze fara diploma.
Diploma o primesti la sfarsit dupa ce termini facultatea.

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mie mi-au cerut originalul de cand am confirmat locul la facultate. Le-o poti cere lor oricand ai nevoie de ea, nu e o problema. Dar nu ai cum cu o copie legalizata. Originalul ramane la facultatea la care ai ramas

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diploma de bac se da in ORIGINAL la facultate. Iti accepta copie legalizata doar daca faci 2 facultati

| Valentinaldoilea a răspuns:

1. Nu are cum sa se piarda.
2. E necesar originalul si il vei primi inapoi.
3. La o eventuala angajare poti primi copie sau originalul, in functie de cerinte.