| ccc123 a întrebat:

Nu v-a suparati,imi spuneti si mie, ce este predicatul?

Răspuns Câştigător
| Eka7Lyzza a răspuns:

Hei.
Predicatul este un verb. Predicatul este partea principală de propoziție care atribuie subiectului o acțiune, o stare sau o insușire.
Predicatul poate fi exprimat prin:
verb la mod personal
adverb predicativ
Poate|1 că întelegi|2.
interjecție cu valoare predicativă
Pupăza zbrr! pe-o dugheană. — Ion Creangă, Amintiri din copilărie
intonație predicativă
Vorba lungă, sărăcia omului. — Folclor
locuțiune verbală
A stat de veghe toată noaptea.
locuțiune adverbială predicativă
Fără doar și poate că se va întoarce.

Cauta pe WIKIPEDIA. http://ro.wikipedia.org/wiki/Predicat

Noapte buna>:D

3 răspunsuri:
| Mihaies a răspuns:

Predicatul este partea principală de propoziţie care spune ceva despre subiect, arătând ce face subiectul, ce sau cine este subiectul, cum este subiectul.
Vezi şi aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/predicatul/0-306

| yuliancatalinka a răspuns:

Predicatul

Predicatul este partea principală de propoziţie care spune ceva despre subiect, arătând ce face subiectul, ce sau cine este subiectul, cum este subiectul: Păsările zboară. Mihai e student. Pământul este rotund.

Predicatul poate fi: 1) verbal sau 2) nominal.

Predicatul verbal este de două feluri:

a) predicatul verbal simplu, este exprimat printr-un verb sau printr-o locuţiune verbală la un mod personal: Vânzătorul cântăreşte marfa. El a fost dus la spital cu maşina salvării.

b) predicatul verbal compus, poate fi alcătuit:

– dintr-un verb semiauxiliar modal (exprimă caracteristica modală a acţiunii: necesitatea, posibilitatea, dorinţa etc.) şi un verb de bază, care poate fi la conjunctiv sau infinitiv:

Trebuie să consult un jurist.

El poate răspunde la această întrebare.

Vrem să vizităm muzeul acesta.

A doua zi de dimineaţă, Grigore vru să reia convorbirea. (L. Rebreanu).

Cele mai frecvente verbe semiauxiliare modale sunt: a putea, a trebui, a vrea, a-i veni etc.

– dintr-un verb semiauxiliar aspectuală (exprimă caracteristica aspectuală a acţiunii: începutul, continuarea, sfârşitul) şi un verb de bază, la conjunctiv, infinitiv sau supin:

Ea a început să cânte.

El continuă să întârzie.

Termin de scris articolul.

Copilul a încetat să plângă.

Cele mai frecvente verbe semiauxiliare aspectuale sunt: a începe, a prinde, a se apuca, a se pune, a continua, a sfârşi, a termina, a încheia etc.

Predicatul nominal este constituit dintr-un verb copulativ şi din unu sau mai multe nume predicative: El este profesor.

Verbul copulativ de bază este a fi. Mai pot funcţiona ca verbe copulative şi verbele: a deveni, a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a însemna.

Numele predicativ poate fi exprimat prin:

1. Substantiv:
Omul este o fiinţă raţională.

Masa este de brad.

Casa este a bunicului.

2. Adjectiv:
Cerul este senin.

3. Pronume:
– Acesta e caietul tău? – Da, e al meu.

4. Numeral:
El este a treilea.

5. Verb la infinitiv sau supin:
Datoria noastră este de a învăţa.

Ei sunt de invidiat.

6. Adverb:
Aşa este el.

Clasificarea verbului ar putea fi prezentată schematic cu ajutorul tabelului de mai jos.

Predicatul

verbal
nominal

simplu

compus

(este exprimat printr-un verb sau printr-o locuţiune verbală la un mod personal)
(este alcătuit dintr-un verb semiauxiliar şi un verb de bază)
(este constituit dintr-un verb copulativ şi un nume predicative)

Elevul citeşte.
Elevul trebuie să citească.

Elevul începe să citească.
Elevul este harnic.

| yuliancatalinka a răspuns:

Predicatul

Predicatul este partea principală de propoziţie care spune ceva despre subiect, arătând ce face subiectul, ce sau cine este subiectul, cum este subiectul: Păsările zboară. Mihai e student. Pământul este rotund.

Predicatul poate fi: 1) verbal sau 2) nominal.

Predicatul verbal este de două feluri:

a) predicatul verbal simplu, este exprimat printr-un verb sau printr-o locuţiune verbală la un mod personal: Vânzătorul cântăreşte marfa. El a fost dus la spital cu maşina salvării.

b) predicatul verbal compus, poate fi alcătuit:

– dintr-un verb semiauxiliar modal (exprimă caracteristica modală a acţiunii: necesitatea, posibilitatea, dorinţa etc.) şi un verb de bază, care poate fi la conjunctiv sau infinitiv:

Trebuie să consult un jurist.

El poate răspunde la această întrebare.

Vrem să vizităm muzeul acesta.

A doua zi de dimineaţă, Grigore vru să reia convorbirea. (L. Rebreanu).

Cele mai frecvente verbe semiauxiliare modale sunt: a putea, a trebui, a vrea, a-i veni etc.

– dintr-un verb semiauxiliar aspectuală (exprimă caracteristica aspectuală a acţiunii: începutul, continuarea, sfârşitul) şi un verb de bază, la conjunctiv, infinitiv sau supin:

Ea a început să cânte.

El continuă să întârzie.

Termin de scris articolul.

Copilul a încetat să plângă.

Cele mai frecvente verbe semiauxiliare aspectuale sunt: a începe, a prinde, a se apuca, a se pune, a continua, a sfârşi, a termina, a încheia etc.

Predicatul nominal este constituit dintr-un verb copulativ şi din unu sau mai multe nume predicative: El este profesor.

Verbul copulativ de bază este a fi. Mai pot funcţiona ca verbe copulative şi verbele: a deveni, a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a însemna.

Numele predicativ poate fi exprimat prin:

1. Substantiv:
Omul este o fiinţă raţională.

Masa este de brad.

Casa este a bunicului.

2. Adjectiv:
Cerul este senin.

3. Pronume:
– Acesta e caietul tău? – Da, e al meu.

4. Numeral:
El este a treilea.

5. Verb la infinitiv sau supin:
Datoria noastră este de a învăţa.

Ei sunt de invidiat.

6. Adverb:
Aşa este el.

Clasificarea verbului ar putea fi prezentată schematic cu ajutorul tabelului de mai jos.

Predicatul

verbal
nominal

simplu

compus

(este exprimat printr-un verb sau printr-o locuţiune verbală la un mod personal)
(este alcătuit dintr-un verb semiauxiliar şi un verb de bază)
(este constituit dintr-un verb copulativ şi un nume predicative)

Elevul citeşte.

Elevul începe să citească.
Elevul este harnic.