| Toma_Georgian_2000 a întrebat:

NustiBuna. Vreau sa dau la filologie si nu stiu ce materii de baza sunt. Imi puteti spune?

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Limba romana, limba latina, engleza, geografie, istorie.

| disa a răspuns:

In functie de numarul de ore in clasele 9-10:
romana - 4 ore;
limba straina -4 ore (daca e intensiv sau bilingv);
istoria - 2 ore
latina - 1 ora in clasa a 9 a, 2 ore intr-a 10 a (depinde si de liceu, intr-a 10-a poti ramane doar la o ora de latina pe saptamana)

In clasele 11-12 (dispar stiintele reale ca mate, fizica, chimie biologie din programa si se inlocuiesc cu un singur obiect numit Stiinte; se suplimenteaza cu cate o ora/doua materiile de baza amintite mai sus (cu exceptia latinei care fie vei ajunge sa o faci de 2 ori pe saptamana: o ora gramatica, o ora civilizatie si cultura romana/greaca, fie o faci doar o data pe saptamana - gramatica- depinde de fiecare liceu in parte si de ce optiuni va ofera acesta cand o sa va alegeti optionalele intr-a 10 - a semestrul 2) astfel vei ajunge sa faci:

romana - 5 ore intr-a 11 a, 6 ore(una din ele va reprezenta un optional)intr-a 12a

limba straina - 5 ore in clasa a 11 a, 6 ore in clasa a 12 a

istorie - 3/4 ore intr-a 11 a, 4 ore(una din ele optional) intr-a 12-a

geografia va ajunge de la 1 ora pe saptamana in clasele 9-10 la 2 ore in clasa a 11 a si chiar 3 ore pe saptamana in clasa a 12-a (daca va alegeti ca o ora sa o aveti optional) pentru ca este materie de bac!