| Lilly_Ellutza_1995 a întrebat:

O persoana care a terminat un liceu tehnic cu profil Turism si Alimentatie care are diploma de Tehnician in Gastronomie dar nu a facut practica decat putina in clasa a 12a trebuie sa mai faca vreun curs de calificare de bucatar? Nu prea stie sa gateasca fiindca parintii ii ziceau sa invete pentru scoala, vrea sa devina bucatar dar nu prea stie sa gateasca. Poate sa-si gaseasca un loc de munca in domeniu daca e necalificata

3 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Poate să găsească ceva mai ușor un loc de muncă pe postul de ajutor de bucătar (dar salariul e mai mic), iar în timp va căpăta experiență, poate va strânge și câțiva bănuți pentru a urma un curs de specializare în domeniu.
Locuri de muncă există, numai că ele există doar pentru cei care le caută și își doresc cu adevărat să muncească.
Păcat că nu a avut susținerea părinților, la urma urmei e important și să practicăm o meserie care ne face nouă plăcere și pentru care avem o "chemare" din interior.
Mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, dacă nu ai făcut practică şi nu ştii să găteşti, ţi-ar fi de folos ( sau chiar NECESAR ) un curs de bucătar pentru a te putea angaja în domeniu.

Toate cele bune.

| GreyRose a răspuns:

Necalificata poate, dar, daca nu prea stie sa gateasca prea bine. Nu cred ca isi va gasi un loc de munca.