| bibycool a întrebat:

O tona supra metru cub este o unitate de masura pentru densitate?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Bibycool, densitatea este raportul dintre masa si volumul unui corp. Acum, tu ai tona(care este o unitate pentru masurarea masei) supra metru cub(care este o unitate pntru masurarea volumului). In concluzie, tona/metru cub este si ea o unitate de masura a densitatii. Sper ca te-am putut ajuta.

1 răspuns:
| Maria_Andra_1995 a răspuns:

Da, pentru ca tona este multiplu al kg si metrul cub al centimetrului cub, ambele fiind mai mari de 1000 de ori.