| kikizzz a întrebat:

Oameni buni, daca a trecut luna si am ramas cu 10 absente nemotivate pe luna trecuta, mai pot aduce scutire in datile in care am lipsit si sa se motiveze?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatorie prezentarea actelor pentru motivarea absentelor in maximum 7 zile de la reintoarcerea la cursuri, daca nu le prezinti in acest termen nu vor fi luate in considerare, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de diriginte. Daca e de treaba, poti.

| Yuoia a răspuns:

Prea tarziu.