| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.

Am și eu o problema la liceu și vreau să mă ajutați.

Luna trecută pe 15 am lipsit și nu am adus adeverița medicală.

Cel mai probabil am adunat 10 absențe și cred că am pierdut bursa pe o lună(absențe din alte zile plus 6abs de pe 15).

Întrebarea mea este.

Daca aduc acum adeverița mi le mai poate motiva cineva?

Adică pe luna asta nu o sa mai iau dar bănuiesc că daca aduc acum adeverița luna viitoare voi lua.

E posibil să-mi motiveze daca aduc scutire acum?

Nu cred că, contează dar sunt clasa a12a.

Dau funda la cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se dau adeverinte retraoactiv, asadar nu elibereaza nimeni adeverinte pe luna trecuta, fiind imposibil asa ceva, ca nu risca nici un medic sa-si piarda licenta de medic pe viata, pentru o adeverinta falsa si ilegala.

La fiecare 20 de absente se scade 1 punct la purtare si odata cu nota scazuta la purtare, pierzi bursa.
Din pacate, nu poti sa primesti premiu cand chiulesti de la scoala sau cand iei note mici.

| Hyperion7 a răspuns:

Deci,din câte știu eu, diriginții pot motiva absente in baza unei scutiri medicale/învoiri in MAXIMUM 7 zile de când ai lipsit însă fiind vorba de un caz de sănătate, vorbește cu dirigintele sa îți învoiască alea și asta e.
Daca te referi la bursa socială, da, in luna in care ai 10 absente nu mai iei, dar cu următoarea lună vei lua banii.
E posibil, dar trebuie sa vorbești cu dirigintele.
Nu contează clasa.