| Andrei9923 a întrebat:

imi puteti explica ce se intampla la 10 absente nemotivate, 20, 50, 100? laughing si cum o pot convinge pe diriga sa imi motiveze cateva, fara scutire?

Răspuns Câştigător
| Noone09 a răspuns:

LA 11 absente primești preaviz de exmatriculare si - 1 la purtare (la fiecare 10 abesente), daca esti la liceu in clasa a 11 poti fii examtriculat la 40 absențe (in 11 deoarece doar 10 clase is obligatorii) si daca la in obiect ai doar 40% sau 60% frecventa poti ramane corijent chiar daca ia nota de trecere iar de cinvins vezi si tu cu scutiri facute de tine semnate de mama sau tata dar daca tu stii sa-i faci samnatura cu atat mai bine dar vorbeste frumos cu dna ta diriginta bagate sub pilea ei =) ai grija cum te compoti de fata cu ea etc sper ca te am ajutat funda?

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

La fiecare 10 absente nemotivate se scade cate 1 punct la purtare. Sa o convingi pe diriginta sa motiveze nu poti. Se poate doar cu motivare de la doctor sau de la parinti, dar cele de la parinti sunt limitate la un anumit nr de zile: difera de la scoala la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 absente 1 punct la purtare ( fara preaviz de exmatriculare )

20 ( din cate am inteles cheama protectia copilului la tine acasa si amenda la parinte )

50 ( nimic neobisnuit )

100-200 ( motivate, nemotivate ) se repeta anul.

| Noone09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am primit la 11 absențe preaviz mai interesează-te

| anonim_4396 a răspuns (pentru Noone09):

Stai linistit, depinde si de liceuwinking aici nu s-a intamplat nimic la 40 de absente deci stai linistit si nu mai da comentarii degeaba. multumesc

| Noone09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da la liceuri din alea in care fiecare elev are 40 absențe si nu ar putea exmatricula fie care elev ca raman profesorii fara sevici laughing

| Ara997 a răspuns:

Uite : te oferi (obligi ) sa faci ceva pentru clasa :
-curatenie, redecorare, faci de serviciu un semestru etc, trebuie sa fie ceva substatial
- iti iei angajamentul ca nu mai lipsesti

| Petrovic a răspuns:

La 10 absențe nemotivate ți se scade nota la purtare, dacă nu le motivezi până atunci, dar dacă vii cu hârtie semnată de părinte în decurs de 28 de zile, îți vor putea fi motivate toate absențele din cel mult o zi.
Poți să mergi la medicul de familie şi să ceri scutire pentru o săptămână, pe care trebuie să o predai dirigintei în cel mult 7 zile de când te reîntorci la şcoală.
La sfârşitul lunii (de obicei, pe 27 - 29 ale lunii), fiecare diriginte numără numărul de absențe totale, din care nemotivate şi le predă la secretariat.

| Cannibal a răspuns:

Pai la 10 parca ai nota 9 la purtare la 20 ai nota 8 la 50 vreo 7 și la 100 ești exmatriculat.
laughing) Îi dai pachete, cadouri sa nu știe nimeni.
La mine funcționează