| anonim_4396 a întrebat:

Oare este democratia cel mai bun sistem politic? Argumentati-va opinia!

Răspuns Câştigător
| bruno9432 a răspuns:

Sistem politic si bun nu pot fi asociate, nici un sistem nu e bun pentru toata lumea, iar iluzia si marea dezamagire a democratiei este "votul tau conteaza". cand in realitate nu are absolut nici o relevanta.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Democratia presupune vot universal, iar cand merg pe strada si ma uit in jur ma gandesc ca votul celor pe care ii privesc are aceeasi valoare cu votul meu. Si asta imi produce adesea fiori...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Depinde in ce tara se aplica. La noi nici un sistem politic nu este bun, daca nu esti la conducere. Ptr cei de "sus" orice sistem politic (inclusiv democratia) e bun - ei castiga banii, noi castigam dreptul de a injura cu burta goala.

| scootsie a răspuns:

Nici vorba! Ni se cere opinia prin vot, dar nimeni nu tine cont de ea. Simtim noi insine ce inseamna democratie, asa ca suntem satui de ea. Daca ar fi democratie adevarata, ar fi buna, dar asa e buna doar pentru cei care sunt la putere...Noi tot saraci ramanem, umiliti, injositi, vanati de banci ca niste infractori si aproape muritori de foame... Unii, chiar pe bune mor de foame, noi doar agonizam...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In principiu este ceva bun, dar principiul asta se altereaza, cind voteaza cei in necunostinta de cauza (prostii sau ignorantii) si cind voteaza cei coruptibili (cum ar fi saracii). Si rezolvare nu exista, dar nici sa fii la cheremul unui om nu e bine. Poate el este bine intentionat si e ok, dar daca descoperi in el un despot, ai pus-o de mamaliga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punctul meu de vedere intr-un sistem politic democratia iti ofera posibilitatea sa te crezi liber nu sa si fii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu...nu este un sistem bun.Liberi n-o sa putem fi decat in momentul cand ne putem misca neconditionati, decat in momentul cand anumite lucruri(tehnologia, resursele naturale...)vor fi libere, decat in momentul cand acest sistem construit pe interese(politice, economice...)va disparea...Asta-i democratie, sistem politic bun cand nu poti sa-ti cresti macar o ceapa fara reguli? Asta-i democratie cand se moare de foame in acest secol? Sa le fie rusine tuturor ce se dau intelectuali si sunt in fruntea acestui sistem politic, economic...monetar...