| elz0r a întrebat:

Oare modul de a respira si ritmul de desfasurare al activitatilor modifica perceptia specilor asupra timpului?

1 răspuns:
| EkaRadon26 a răspuns:

In momentul in care apare senzatia de frica (=>adrenalina), ritmul cardiac si respirator creste, iar creierul modifica, intr-adevar, perceptia timpului pe care il 'incetineste', pentru a te lasa sa gandesti ce sa faci in acele momente.
De exemplu, un grup de persoane a fost supus la urmatorul test : acestea au fost ridicate cu o viteza foarte mare intr-un turn (asemanator cu cel de la parcurile de distractii) cu un ecran cu cifre care se schimbau foarte rapid (imposibile de citit in conditii normale). Insa oamenii au reusit sa le citeasca din cauza fenomenului explicat mai sus. Exista multe documentare pe tema asta.
Sper ca te-am ajutat ^^