| FloreaAdrian a întrebat:

Ochiul lui Horus (Ra, Wadjet) este simbol satanic sau crestin?

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Ochiul lui Horus este un simbol antic egiptean al puterii regale și protecției zeităților.Nu are legătură cu satanismul, nici cu crestinismul.

| FloreaAdrian explică (pentru vangaelis):

Asa stiu si eu, numai ca am vrut sa fiu mai sigur pentru ca in multe locuri se spune ori ca e satanist, ori crestin.

3 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

In alta orfdine de idei Francmasoneria foloseste Ochiul lui Horus intr-o piramida. Satanistii indragesc piramida pentru ca reprezinta Treimea Pagana: Satan, Antihrist si Inaintemergatorul Antihristului. Aceasta forma geometrica cu 3 laturi este folosita constant. In acest simbol, numit Euclid, ochiul Atotvazator este pozitionat deasupra simbolului traditional Masonic (un compas si un echer si un G in mijloc). Acest lucru inseamna ca Ochiul Atotvazator controleaza Francmasoneria.

Oricum nu are valenta mare simbolistica. Ciudat sau nu ocultismul au preluat diverse simboluri antice si le-au reprezentat dupa interpetarea lor.

| Northern a răspuns:

Illuminati,parcă...