| GolopențaAdrian a întrebat:

Orasul cel mai modern si cel mai frumos de pe glob?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu cred că există „orașul cel mai frumos de pe glob".
Părerile și gusturile sunt împărțite și criteriile, după care să faci o asemenea alegere, sînt foarte variate.
Cum nu există pădure fără uscături așa și fiecare „cel mai frumos oraș" își are necazurile și bubuțele sale.
Și apoi, pentru a face unele comparații, este absolut necesar de a bate cu piciorul multe dintre marile orașe ( pentru a vedea NewYorkul, într-o oarecare măsură, nu-ți ajung două luni de zile, zi după zi) ca, într-un anumit fel, să poți ajunge de a putea face unele aprecieri „pro" și „contra".
Eu am văzut cîteva dintre marile orașe ale lumii ( în foarte mică măsură) New York, Montreal, Ottawa, Toronto, Quebec, Paris, Roma, Viena, Milano, Veneția, Lille, Viena, Florența, Toulouse, Cannes, Nice, Monte Carlo,
Nantes, Bordeaux, București ( toate per pedes) dar nu cred că aș putea să mă pronunț despre vreunul că „ar fi cel mai frumos".
Cît despre cel mai modern...
Aici chiar cred că nu m-aș putea pronunța...
Mai ales că nota de „modern " este astăzi foarte relativă, luînd în considerație viteza ritmului progresului de astăzi.
Dacă despre secolul XX s-a spus, într-un anume moment al său, că ar fi
„secolul vitezei", ei bine, cred că secolul XXI îl depășește chiar din acești primi ani ai săi.
Oare ce ar putea fi la anul 2100?

| GolopențaAdrian explică (pentru corolav):

Nu mi-as putea imagina

| corolav a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Este interesant de unde ai preluat acest nume de utilizator „Golopența".
La vremea anilor *50 a existat în România o tînără sportivă, numită Maria Golopența, devenită ulterior, prin căsătorie, Maria Alexandru, care a fost una dintre cele mai bune tenismene din lume ( tenis de masă) pînă prin 1980.

| GolopențaAdrian explică (pentru corolav):

Parintii mei mi-au pus acest nume

7 răspunsuri:
| Cuvântul1 a răspuns:

Paris.

| SebyBrici a răspuns:

Londra,dupa parerea mea happy

| Nuta_Bogdan_2000 a răspuns:

Silicon Valey

| GolopențaAdrian explică (pentru Nuta_Bogdan_2000):

Are cele mai multe companii ca google, yahoo, Apple si multe altele