| noname_1116 a întrebat:

Pamantul s-a format de la Big Bang si apoi tot timpul am vrut sa stiu cum au prins viata animalele, oameni... si tot ce mai exista pe Pamant... ce pareri aveti?

6 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Viata nu se stie cum a aparut sigur, dar se porneste de la ideea aparitiei unui organism unicelular.(nu era doar unul singur...) Acel organism evolueaza in altele pe masura ce nevoile si posibilitatile sale se maresc. De exemplu hrana il face sa-si dezvolte noi mijloace de obtinere a energiei. Mediul il face sa devina mai rezistent etc. Unele organisme isi dau seama ca obtin mai multa energie din alte organisme si devin "carnivore". Ca sa se apere de dusmani altelor le cresc aripi, sau cochilii, etc. Cu timpul (ai grija este vorba de milioane de ani) din acele mici organisme, au evoluat toate fiintele Pamantului, inclusiv noi.

| fabiola a răspuns:

Sunt niste emisiuni interesante pe National Geografic, dar toate sunt presupuneri, ceva concret nu stiu daca vom afla vreodata!

| selef a răspuns:

Da.

| NomberOne a răspuns:

Mai intai au fost Adam si Eva, dupa cum stii. ei au avut nevoie sa se intretzina.si Dumnezeu atunci a realizat totul incetul cu incetul.si vezi ca si acum ne sunt de folos animalele si plante, si la munca si la mancare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reactii chimice
legile fizicii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii de stiinta fac doar supozitii, asa ca nu te baza prea mult pe Big Bang.