| anonim_4396 a întrebat:

Pareri pro si contra despre cele doua profile: filologie si stiiintele sociale. Vreau parerile voastre, mai ales de la cei care sunt la liceu pe aceste profile. In ce consta filologia? Dar stiintele sociale? Cum vi se pare?

3 răspunsuri:
| dreamgirl94 a răspuns:

Pai stiintele sociale si filologia au cam aceleasi materii si dezavantajul este ca daca trebuie sa faci inginerie sau medicina iti trebuie mate sau chimie, bio la un nivel mult mai mare, adica vei cheltui f. mult cu meditatii...dar faci cum doresti

| HeathLedgerForever a răspuns:

Buna :*! Pareri pro: nu faci multa mate. Contra: daca te razgandesti pe parcursul liceului ca tu de fapt vrei sa te faci contabil/ă nu vei putea avea sansa pentru ca nu faci foarte multa matematica. Filologia si stiintele sociale au cam aceleasi materii. Eu tot la parerea ca un profil real e mai bun... Eu sunt la bio-chimie si fac din toate materiile. Sper ca te-am ajutat :*!

| cristinutza07 a răspuns:

Pai la filo inveti latina pe panine si dai teza din limba aceasta si dai teza si la franceza si la istorie si la romana e greu tare si la sociale e mai usor dai teza din logica romana si latina atat ( a da si la filo faci numai o oara pe saptamana de mate si la sociale 2 ore la filo nu mai faci din clasa a 10 a fizica si la sociale faci si din clasa a 11 nu mai faci mate la filologie )