| Gheraru1234567890 a întrebat:

Pareri si impresii despre facultatea de medicina Craiova please. Urmeaza ca peste un an sa dau acolo si vreau sa stiu cum e viata de student, cum se invata, etc

2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Am o membra a familiei studenta acolo, e deja in anul 2. E destul de greu, se invata mult, profesori sunt destul de nepasatori daca ai o problema, dar mai ales trebuie sa ai stomac tare pentru treaba asta. Colectivul de studenti se imparte din primele zile pe biserici si bisericute, intre cei cu bani si ce fara, intre cei care provin din familii de medici si cei care nu si tot asa. Dar materia se preda si se poate invata bine daca asta cauti.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de medicina este cea mai grea facultate din lume. se invata pe rupte zi de zi, de dimineata pana seara, timp de 6 ani de zile, dupa care faci rezidentiat inca 4 sau 5 ani, depinzand de specialitatea pe care ti-o alegi.
Bineinteles ca, la medicina se intra foarte-foarte greu, cu medii mari de peste 9.50 unde trebuie sa visezi chimia, anatomia si biologia.
Empatia pentru oamenii este obligatorie, cat si pentru animale, ca sa intelegi suferinta si sa poti ajuta.

Sincer, eu sunt total socata de atitudinea ta cruda si fara pic de mila, de a cumpara carne stricata ca sa o dai cainelui, sa-l imbolnavesti probabil, ca sa-l omori.
Un asemena om, nu mi-as dori sa-mi fie medic, niciodata!