| Greenthrone75 a întrebat:

Pe ce data se dau simularile pentru evaluarea nationala?

Răspuns Câştigător
| Moryami a răspuns:

23 februarie 2015: Simulare Limba şi literatura română
24 februarie 2015: Simulare Matematica
25 februarie 2015: Simulare Limba şi literatura maternă

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Ministerul Educaţiei organizează simulări ale examenelor naţionale la sfârşitul lunii februarie (EN VIII) şi începutul lunii martie 2015 (Bacalaureat)

Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice a stabilit ca simulările examenelor naţionale din anul şcolar 2014-2015 să se desfăşoare în zilele de 23, 24 şi 25 februarie (Evaluarea Naţională pentru elevii clasei a VIII-a), respectiv 2, 3, 4 şi 6 martie (Bacalaureat - pentru elevii claselor a XI-a şi a XII-a).

Simulările au un dublu scop: familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naţionale, respectiv a unui examen de bacalaureat naţional şi optimizarea rezultatelor obţinute de către elevii din învăţământul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale/liceale.

Disciplinele la care se organizează simularea Evaluării Naţionale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul şcolar 2014 - 2015, sunt: Limba şi literatura română (23 februarie), Matematică (24 februarie) şi Limba şi literatura maternă - pentru elevii aparţinând minorităţilor naţionale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă (25 februarie). Afişarea rezultatelor este programată pentru data de 6 martie." - SURSA :
http://www.edu.ro/index.php/pressrel/22384

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

23-25 februarie. Bafta!