| hypothesis a întrebat:

Pe ce mizati anul acesta la BAC la limba romana la SUBIECTUL 3? M-ar interesa un mod obiectiv de gandire, nu ce ati dori voi sa pice. Spre exemplu, ce ar fi logic sa urmeze in functie de anii precedenti (daca asta e o logica).
Imi spun eu primul parerea. Cred ca NU va fi CARACTERIZARE de personaj, ci as merge pe un comentariu/ eseu despre viziune autorului intr-o POEZIE sau COMEDIE/DRAMA, deci gen liric/dramatic, nicidecum epic.

6 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Luceafărul sau O scrisoare pierdută. FORȚĂ

| Crux a răspuns:

Nu merge pe presupuneri. Nici măcar profesorii cu 20 ani de experiență nu-şi mai dau seama ce poate pica. Explicația e una foarte logică. Se aşteaptă demult să se dea Ion, Moromeții şi alte opere epice. Însă, mereu s-au aflat dinainte subiectele

| Crux a răspuns:

Am dat enter din greşeală. cum ziceam.s-au aflat subiectele, cel puțin în ultimii 5 ani, şi se dă subiectul de rezervă...pe care ce crezi că e? EMINESCU. Să te aştepți la orice. Baftă!

| hypothesis explică (pentru Crux):

Putem presupune, insa nu avem de unde sa stim. Eu nu cred ca este ceva logic. Spre exemplu, exista posibilitatea sa fie, sa zicem 10 variante in plicuri, iar cu o ora/doua inainte de examen si extrage una din variante si astfel este vorba de noroc/sansa pura ca o opera sa pice.

| Crux a răspuns:

Nu draga mea, profesoara cu care am făcut eu româna, inspector fiind, ne-a pus că se ştiu variantele deja. Asta era la începutul lunii iunie. Există doar 3 variante, dintre care 2 de rezervă. Nu sunt nicidecum 10... zarurile sunt deja aruncate...

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Indiferent ce va pica, tu trebuie să știi câte ceva din fiecare pentru o notă de trecere (asta dacă nu vrei să joci ruleta rusească). Niște materiale simple pentru subiectul III la română găsești aici: http://olx.ro/......6KqEQ.html