| Alexutzuxx a întrebat:

Pe ce site gasesti informatii despre jocurile olimpice, constructii de pe acropolea atenei?

2 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

En.wikipedia.org
da' trebuie sa banghesti engleza la perfectie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau eu informatii
jocurile olimpice-jocurile olimpice au fost organizate acum 2. 500 de ani.Cu toate ca torta olimpica a ramas inca simbolul competitiei, primele jocuri olimpicwe erau foarte diferite de olimpiadele moderne.Participantii la jocuile olimpice antice primeau o cununa de maslin.
acropole-acropole este colina foarte inalta si stancoasa care troneaza deasupra Atenei.Atenienii se refugiau aici cand orasul era invadat de cotropitori.Grecii antici au construit temple pe Acropole, in care isi venerau zeii. Cel mai mare astfel de templu este Parthenonul, ridicat in secolul al cincilea i.Hr.