| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru cei ce sunt la profilul uman(filologie sau stiinte sociale) cum e la voi la LIMBA LATINA? Faceti carte serios la aceasta materie,profesorii pun mare accent sa stii limba latina (fiind o limba moarta totusi),se studiaza serios aceasta materie,cu pretentii si greu sau profesorii sunt mai indulgenti si nu va cer sa stiti asa multe la latina? Sincer, e singura materie de la uman care imi da fiori dar o voi invata sper bine intr-un an.happy Am de ce sa imi fac griji la materia LATINA? La voi, cei ce faceti latina cum e? Ce invatati?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Limba latină este este cea mai frumoasă limbă care s-a scris și s-a vorbit vreodată.
În cea mai mare parte a ei este riguros exactă și, dacă reușești de la început să o înveți și să o înțelegi, nu e grea deloc.
Sănătate și... spor la învățătură!

| Doub a răspuns:

Fac latină cu o profă nebună. Vine în clasă, scrie 3 table, mai şi citeşte, dar nimeni nu ştie absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la filo.
Cati ani ai? laughing
La mine se studiaza cu simt de raspundere, dam si teza -_-.
Dar am o profa indulgenta si nu ne taxeaza mereu laughing.

| ciribist a răspuns:

Nu e greu, de obicei te o lasa mai moale dar totusi daca vrei 10 trebuie sa inveti putin sau sa intelegi macar, eu daca stiam o lectie si niste cuvinte aveam 9-10 big grin deci e usor, dar depinde si de profesor.

| Filip_Fabyan_1999 a răspuns:

Pai eu am o profesoara care e putin exigenta dar ne lasa usor cu o nota buna daca stiam saconjugam la anumite cazuri... ceea ce nu e foarte greu... in concluzie Latina nu este foarte grea si nici foarte usoara, daca vrei sa ai o nota buna, ar trebui sa inveti jumatate de ora happy

| Mary_Anne_1995_jo3x a răspuns:

Pai, eu sunt pe Filologie si dau teza la latina obligatorie. Si, sincer ii extrem de greu. Pe langa faptul ca nu intelegi mai nimic. In clasa a 10 a mai mult de jumate din clasa mea au ramas corigenti cu medii intre (3, 4) ..Profa a zis ca va fi posibil sa dam si bac-ul la aceasta materie daca se vor mai schimba mult legile...