| curioasa210 a întrebat:

PENTRU CEI DIN DOMENIU/INFORMATI: Stiti daca s-a stabilit ceva pentru acordarea burselor preuniversitare in anul scolar 2019-2020? Un ordin de ministru sau o hotarare. De proiectul de lege stiu dar vreau sa stiu daca este ceva sigur. Vreau sa le propun domnilor directori din scoala in care invat sa ne acorde burse si nu am decat "Criteriul general de acordare a burselor elevilor din
învăţământul preuniversitar de stat din 07.10. 2011
În vigoare de la 01 noiembrie 2011
Consolidarea din data de 25 februarie 2019 are la bază publicarea din
Monitorul Oficial, Partea I nr. 768 din 01 noiembrie 2011 şi include modificările
aduse prin următoarele acte: Ordin 3470/2012; Ordin 3480/2018;
Ultimul amendament în 25 aprilie 2018" (asta scrie pe el,la inceput). Daca il am pe acesta, ma va ajuta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu a aparut nimic care sa prevada un cuantum minim al burselor din preuniversitar, respectiv nici hotarare de guvern si nici ordin al ministrului educatiei nationale.
Inca Andronescu spunea ca o sa fie stabilit acest cuantum minim la 100 de lei, dar nu a aparut nimic dupa aceea.

| curioasa210 explică (pentru Ioandelasal):

Dar pot folosi drept "act" criteriul din 2018-2019?

| Ioandelasal a răspuns (pentru curioasa210):

La ce vrei sa folosesti aceste criterii?
Acte normative de detaliu privin bursele elevilor sunt, citez:
Anexa nr.1. la HG nr.558/1998, prin care au fost aprobate Criteriile generale de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi si Ordinul MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, dar niciunul nu prevede cuantumul minim al burselor.

| curioasa210 explică (pentru Ioandelasal):

Cuantumul stiu ca se calculeaza la nivel local, minimul fiind de 100 lei. Criteriile ma ajuta pentru a le dovedi directorilor, ei nefiind foarte implicati.