| SingleForOne a întrebat:

Pentru examenele de admitere de la facultatile de istorie, ce subiecte cuprind de obicei?
Cei care ati facut-o, ce subiect ati primit?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Facultatile de istorie, de obicei, nu pretind examen de admitere. Media de admitere este media de la bacalaureat.
La Cluj, Iasi, Bucuresti asa este, media de bacalaureat conteaza 100%. La Timisoara, la facultatea de litere, domeniul istorie, media de bacalaureat este 40%, iar interviul oral motivational 60% - temele abordate la interviu sunt: Motivul alegerii programului de studii, Autoevaluarea competenţelor în domeniu, Autocaracterizarea, Aşteptările legate de conţinutul programului de studii, Pasiuni, interese, hobby-uri, Planul pentru aprofundarea studiilor, Planul de carieră.

Deci, fara examen de admitere scris.