| Attomm98 a întrebat:

Please help: Cum fac aria unui triunghi oarecare daca mi se dau toate laturile?

Răspuns Câştigător
| ParadiseCaroline a răspuns:

Aria unui triunghi oarecare se calculează în funcţie de ce elemnte ştim.

Dacă ştim toate cele 3 laturi, aplicăm formula lui Heron. Aria unui triunghi oarecare, de laturi a, b şi c şi semiperimetru p = (a + b +c)/2 este:

S=radical de p(p-a)(p-b)(p-c).

Succes! (vezi ca radicalul este pana la p-c)

4 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Afli inaltimea, e foarte simplu daca cunosti celelalte laturi, iar apoi calculezi aria, care iar e foarte simplu.

Alte răspunsuri