| Reus a întrebat:

Va rog alcatuiti propoziti cu secventele omonime : al/a-l, ai/a-i, ale/a-le, cel/ce-l, cea/ce-a, cei/ce-i, cele\ce-le. Ex: caietul este al lui andrey, a-l crede este o prostie

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca ai stiut sa dai exemplu, de ce nu stii sa faci propozitii si cu restul? E simplu.
Ai lui merg la mare. A-i imprumuta cartea, e o greseala.
Merele sunt ale mele. A le (atentie! se scrie fara liniuta de unire) incredinta secretul, e semn de incredere.
Cel cu mingea a tras la poarta. Harnicia este trasatura ce-l caracterizeaza.
Fata cea harnica munceste in gradina. Ce-a dorit Mihai de la Ana?
Intreaba-i pe cei de acolo. Ce-i comportamentul acesta la tine?
Cartile mele sunt cele de aici. Ce le pasa lor daca eu voi gresi? (de asemenea se scrie dezlegat, fara cratima "ce le")

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tema usoara. Porneste la treaba.Succes.