| Kafeeaua a întrebat:

Plzz dati-mi le bourgeois gentilhomme rezukmat pe romana.plz funda crying.urgent...rpdcrying

Răspuns Câştigător
| zob79 a răspuns:

Comedia-balet "Burghezul Gentilom", scrisă în 1670, înfăţişează pregnant ipocrizia şi parvenitismul vremii sale. Bun cunoscător al tarelor omeneşti, Moliére nu se sfieşte să ni le servească într-un înveliş suculent de ironie într-o succesiune de situaţii dramatice de o teatralitate cuceritoare. Domnul Jourdain preocupat de ascensiunea sa pe scară socială ia lecţii de dans, muzică, scrimă şi filosofie considerând-o pe doamna Jourdain ignorantă deoarece nu-i înţelege aspiraţiile. Nepricepând o iotă din ce i se spune, domnul Jourdain pluteşte într-o grandilocvenţă grosolană care reuşeşte să o întoarcă pe Lucile, fiica sa, împotriva-i, considerând că numai un nobil este demn de să-i fie soţ. Cursa cu peţitorul turc, căruia îi cade pradă în final, pune capăt strălucitor încercărilor la care a fost supus pe parcursul celor cinci acte de supliciu la sfârşitul cărora nu numai că nu a reuşit sădevin nobil ci chiar şi-a pierdut credibilitatea a ceea ce era, rămânând o paiaţă tristă în angrenajul unor situaţii a căror înţelegere îi va scăpa definitiv.

2 răspunsuri:
| unknow a răspuns:

Ce e ala thinking

| Kafeeaua explică:

happymesc