| Popey12 a întrebat:

Poate fi radiatia solara un catalizator, pentru formarea unor molecule în atmosfera Pământului (ex:apa)?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Catalizator cu cine mai exact? Radiatia solara impreuna cu ce exista in atmosfera nu poate cataliza apa.Deci nu poate forma nici o apa.De ar fi fost asa toata planeta era deja inecata in apa.
Radiatie solara + ia fiecare element din atmosfera si o sa vezi ca n-are ce apa sa dea.Lipseste Hidrogenul,asta nu il avem liber, nu am mai fi fost pe aici de era hidrogen liber prin atmosfera laughing

Apa ai la masina, acolo la catlizatorul masinii se formeaza si apa, vezi asta la spatele masinilor, cand iese pe teava de esapament, acea apa de acolo provine.
Sa faci apa este nevoie de oxigen si hidrogen.In atmosfera avem doara oxigen,lipseste hidrogenul,nul avem nici in combinatii in atmosfera.
Nu stiu daca praful,ori ce particule mai sunt in suspensie in atm contine hidrogen.
Dar ca idee nu se obtine apa in atmosfera pamantului cu ajutorul radiatiilor.
Radiatiile lovesc atmosfera, dar is filtratede patura de ozon, patura care se formeaza tot datorita acestor radiatii.

Ce se obtin cu ajutorul radiatiilor? Ozonul, radiatiile lovesc atmosfera, desfac moleculele de oxigen, oxigenul liber se duce si se lipeste de o alta molecula si se obtine ozonul adica O3 dar care nu este stabil, in lipsa radiatiilor se desfac, se reface oxigenul molecular adica O2.

Cand auzim ca au spus unia, aia habarnistii laughing s-a subtiat patura de ozon, aia de fapt nu mai e pentru ca nu mai e nevoie de, ea.pt ca a venit noaptea la polu sud, deci nu mai sunt radiatii, nu mai are cine forma ozon acolo.
Altceva nu stiu ce se mai face ori desface cu ajutorul radiatiilor in atmosfera.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Un catalizator este ceva ce ajuta ca o reactie chimica sa se intample. Nu, radiatiile solare nu pot cataliza reactii care sa duca la formarea de apa in atmosfera, apa nu a fost facuta pe pamant a venit din spatiu.

Soarele a ajuta la formarea vietii pe pamant, faptul ca planeta s-a aflat la o distanta optima de soare incat sa nu arda sau sa nu inghete a fost unul din factorii decisivi.

| sierra1 a răspuns:

Măi popey măi, tu vei să creezi viață in chiuvetă?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Catalizator, nu, dar ca să furnizeze energia de reacție, da.

| mudokins78 a răspuns:

Da! Tot ce ne inconjoara aici pe pamant are legatura directa cu influenta soarelui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Stratul de ozon de exemplu