| Zoey112 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva ce este sinteza de ATP? (Biologie)

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

ATP=adenozin trifosfat-Este acumulatorul de enegie necesară celulei prin înmagazinarea și conversia energiei celulare după necesitățile metabolice.

Sinteza ATP necesar se face pe baza energiei chimice din compusul CP (creatinfosfat) si pe baza energiei rezultate prin oxidarea glucidelor, a acizilor grasi si chiar a unor aminoacizi. In muschiul striat, creatinfosfatul (CP) se regenereaza rapid, in conditii anaerobe, pe baza ATP descompus in timpul contractiei musculare.

1 răspuns:
| Hexiled a răspuns:

Intreaba un profesor