| geaninasavin a întrebat:

Poate sa imi explice cineva cum de au ajuns cavalerii teutoni din Acra, Palestina in jurul marii Baltice si de ce? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Alina570 a răspuns:

In jurul anului 1200, dupa ce Ierusalimul a fost cucerit de catre sultanul Saladin al Egiptului, teutonii s-au stabilit in sudul Germaniei si au continuat sa recruteze oameni din randul populatiei germane. De asemenea au fost ajutati de multe familii nobile. S-au dezvoltat in special prin recrutarea de razboinici care plateau o taxa pentru a participa la raiduri de jaf in tinuturile baltice impotriva triburilor baltice, finice si celor prusace. In decursul a 100 de ani s-au stabilit in cetati de-a lungul coastei baltice si pana in 1300 toate triburile din acea zona au fost cucerite si crestinizate, iar teutonii au devenit stapanii unor pamanturi care le aduceau venituri si de asemenea noi recruti.

| geaninasavin explică (pentru Alina570):

Multumesc foarte mult!

| Alina570 a răspuns (pentru geaninasavin):

Cu placer, sper ca te-a ajutat.