| remember5n a întrebat:

Poate sa-mi explice si mie cineva cum sta treaba cu diagrama Venn? Sunt clasa a 9-a si trebuie sa ma asculte maine. Am inteles tot, stiu diagrama Euler, dar pe Venn n-am inteles. E vorba de propozitiile categorice.

5 răspunsuri:
| Reic a răspuns:

Daca ai manual e super-usor. Nici eu nu le'am inteles din prima, daca le exersezi un pic, le scrii din nou inca pe o foaie, iti intra in cap. Eu asa fac cu lectiile care nu le prind din clasa sau care le prind mai greu.winking

| CrazyLady a răspuns:

La metoda Euler zona hasurata reprezinta o zona care contine cel putin un element,in schimb la metoda Venn printr-o zona hasurata se intelege o zona vida,iar zona marcata cu asterisc stareste o zona cu cel putin un element.

Astfel, in diagramele propozitiilor universale se gaseste o zona hasurata(vida), iar in diagramele propozitiilor particulare se gaseste un asterisc.

| remember5n explică:

Normal, am invatat din manual. Stiu sa fac schemele, dar nu am inteles faza cu hasurarea. Cica trebuie sa hasurez partea vida. Poate sa-mi explice si mie cineva mai babeste asa? vreau sa trec clasa hehe.

| remember5n explică:

Ok, si faza cu S, Non-P cum este? Adica stiu ca la Venn sunt 3 cerculete: primul are S, NON-P, al doilea (cel din mijloc) are S, P iar ultimul are NON-S, P. Ce inseamna de ex S, Non-P? Adica S nu sunt P?!

| CrazyLady a răspuns (pentru remember5n):

S,non P inseamna niciun s nu este p.