| Negrila_Gabriela_1998 a întrebat:

Poate sa mi spuna cineva etapele analizei morfosintactice?
Dau funda

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Le analizezi în felul acesta:

Substantivul= felul, gen, nr, caz, art, prepozitie, functie sintactică
Verbul= felul, conjug, diateza, mod, timp, pers, nr, forma afirmativă/negativă, f.s.
Pronumele= felul, forma (accentuata/neaccentuată), gen (pentru pers III-a), nr, caz, pers, fs
Adjectiv= felul (calificativ sau determinativ), variabil/invariabil, forme, terminații, gen, nr, caz (se acordă cu subst pe care-l însoțește), grad de comparație, prepoziție, fs
Numeralul= felul, gen, nr, caz, articol, fs
Adverbul= felul, grad de comparatie, prepozitie, fs