| anonim_4396 a întrebat:

Politeţea, este o cheie care deschide toate usile?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Banul deschide toate usile...

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Goethe a spus foarte frumos. Aceea politete da, politetea care inseamna doar linguseala si pupincurism mai pe romaneste nu mereu. Unii oameni care tin la principii te scuipa in ochi daca vad ca esti fals.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Poate pe atunci da. Acum sigur nu. A fost înlocuită de pumni.

| fabiola a răspuns:

In ziua de azi-tupeul deschide toate usile!

| ionut1980 a răspuns:

Politetea da; insa a nu se confunda cu unele forme de linguseala sau ipocrizie.

| Andreeagen a răspuns:

Aa vezi sa nu... In ziua de azi politetea nu mai prea trebuie sa lasi la oparte bunu simt si sa lupti sa obti ce vrei ca daca te lasi pe mana poiteti... ajungi rau.
Desi nu strica din cand in cand sa mai arati si putin bun simt.

| georgiana a răspuns:

Exista o politete a inimii, e inrudita cu dragostea, din ea izvoraste cea mai fireasca politete a manierelor. Johann W. von Goethe

Răspuns utilizator avertizat
| dof21 a răspuns:

Deschide multe porti dar nu toate, de exemplu nu cea a badaranilor.

| biabluey a răspuns:

Eu nu cred ca politetea deschide toate usile, mai ales cand se transforma in lingusealawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as spune-o altfel:'politetea-cea mai tolerata forma de ipocrizie.'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Politetea este o cheie care deschide multe usi... din pacate nu toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hui tibe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea cred ca anume politia deschide toate usele. dupa cum se spune cheia succesului deschide toate usele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiutiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ea este keia spre toate ushile...anume politetea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elena, are perfecta dreptate

| vladucu a răspuns:

Cred ca... stai nu e asa(incep sa mint) stiu sigur ca abia mai deschide vreo usa asa ...sti tu