| Tashka a întrebat:

Populația Republicii Moldova după etnie e? De ce?

6 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Dupa limba: Moldoveni, romani, rusi
Dupa nationalitate, populatie: moldoveni, ucrainieni, rusi

| awspam a răspuns:

Moldoveni tigani rusi ucrainieni arabi, romani nu, moldova numai are decat o istorie uitata cu Romania asa ca numai conteaza ce e cu tara aia, le e bine si fara noi, sunt liberi

| Tashka explică (pentru awspam):

Avem dezbateri la istorie pe tema:"Suntem români sau moldoveni? Vorbim limba română sau moldovenească?"
Sunt de părerea că suntem moldoveni și vorbim limba română. Limba moldovenească nu are dreptul de a exista în pofida faptului că toți declară că o vorbesc.Aceasta a fost creată în perioada dominației sovietice.Nimeni nu dorește unirea, deoarece 650 de ani am trăit separat și-o vom face și mai departe. Avem tangențe între noi, acestea fiind strămoșii noștri.Ne leagă și obiceiurile și tradițiile.
Vă rog să mă luminați!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tashka):

In al doilea razboi mondial rusia ne-a luat prizonieri 120.000 de soldati si iau dus in siberia dezbracati in vagoane de tren si care nu au murit pe drum au fost pusi la munca silita, pana in cele din urma au murit, dupa care ne-a luat basarabia, adica moldova de azi, si jumate din romani de acolo au fost mutati in diferite parti ale rusiei si inapoi au fost adusi rusi, cu azil fortat ca sa repopuleze, cam asta e istoria care s-a uitat

| devilmilan a răspuns:

3 din cele 4 milioane sunt moldoveni