| Dianaㄨ a întrebat:

Pornind de la metan ca singura sursa de substanta organica, cum pot ajunge la alcool izopropilic?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Diana, ca sa-ti dau un raspuns ce te-ar putea ajuta cat de cat, trebuie sa realizezi o marire de catena.
Cred ca nu e o problema sa obtii clorura de etil plecand de la metan. Apoi utilizezi o sinteza Wurtz cu obtinere de n - butan, iar de acolo cred ca nu mai sunt probleme. Bafta!

| Dianaㄨ explică (pentru aladinbeci):

Mersi, intelesesem de aici, nu mai era nevoie de mesaj, imi trebuia doar ideeahappy :*

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Si eu iti multumesc pentru funda, Diana.