| gabrielaelena1123 a întrebat:

Pot deveni profesor documentarist după terminarea liceului pedagogic? Dacă nu, cum?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-i suficient! :)

Citeste Art.4
"Functia de profesor documentarist presupune absolvirea cu examen de licenta, examen de diploma ori examen de absolvire a unei institutii de invatamant superior de lunga sau scurta durata in profilul postului ori absolvirea, cu diploma, a cursurilor postuniversitare cu durata de cel putin trei semestre, aprobate in acest scop de Ministerul Educatiei si Cercetarii – studii aprofundate, studii academice postuniversitare, studii postuniversitare de specializare, in profilul postului, precum si indeplinirea conditiei prevazute la art. 68 din Legea invatamantului. "

https://www.portalinvatamant.ro/......-9076.html

| TheGentleman a răspuns:

Trebuie să faci master intitulat Profesor Documentarist la București, Sibiu sau Cluj.

| TheStrategist a răspuns:

Cred că da