| killllls a întrebat:

Pot fi exmatriculat pe clasa a10a de la absente?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In clasa a X-a nu poti fi exmatriculat dar poti ramane repetent in 2 moduri:
-Scaderea mediei la purtare sub 6, avand in vedere ca pentru fiecare 10 absente nemotivate se scade un punct la medie.
-Nereusita la examenele la materiile amanate, din cauza lipsei notelor.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca sunt multe si nemotivate.
Daca sunt motivate, atunci poti repeta anul (daca nu reusesti sa inchei toate materiile).

| killllls explică (pentru Bula):

Eu stiam ca pe a9a si a10a pot doar sa scada media la purtare la 6

| darrio2007 a răspuns:

Normal.

Răspuns utilizator avertizat
| KenNine a răspuns:

Da.Desigur cred ca mai degraba te face sa repeti anul.Ca 10 clase sunt obligatori.

| Roliii a răspuns:

Daca ai lipsit deja tot anul nu mai vad rostul pentru ce mai esti inscris la scoala aia

| Adiq a răspuns:

Depinde de numarul de absente, daca intr-un an ai trecut pe la liceu doar ca s-a terminat anul e posibil.

| tickey a răspuns:

Regulamentul scolar spune asa: Daca ai un numar mare de absente se scade nota la purtare in functie de numarul de absente(daca e un numar foarte mare) de catre diriginte sau in functie de caz de catre consiliul profesoral. Daca se ajunge in punctul asta se poate decide exmatricularea. Fiind inca in clasa a X-a, e ultima clasa obligatorie deci rezulta exmatriculare cu posibilitate de reinscriere. Mai pe scurt devii repetent din cauza notei la purtare. In clasa a XI-a se pune altfel problema. Daca exmatricularea e din cauza unei incalcari ale regulamentului intai esti exmatriculat pentru 3 sau 5 zile in functie de decizia consilului. Daca incalcarea e mai grava, exmatricularea e permanenta si inscrierea e posibila doar la alta unitate scoala daca unitatea respectiva iti accepta transferul. Asa cred ca e numita de catre profesori. Exmatriculare prin trasfer fortat. Sper ca te-am lamurit.