| alexcuamare123 a întrebat:

Poți lua bacul cu notă de trecere fără meditații?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe vremea mea era o rusine sa iei meditatii. Te considerau prost.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Totul depinde de tine.

| T0T a răspuns:

E obligatoriu să poți! Și peste 9 se poate lua fără meditații!
PS: Nu îl asculta pe „SUltanul". Cei mai buni elevi făceau meditații pentru a avea performanțe! El o fi fost într-o clasă de proști.

| Frank51 a răspuns:

Poți lua notă mai mare decât cel care face meditații.

| Lukasssz a răspuns:

Salut Alex. Desigur ca poti, ba mai mult, poti lua 7-8-9 FARA meditatii! Daca inveti macar o ora pe zi incepand de azi pana la BAC/EXAMEN poti lua media 7, 50 lejer.Totul depinde doar de tine...
Insa eu iti recomand sa incepi sa faci meditatii pentru ca te vor ajuta!

| mi25 a răspuns:

Depinde de capacitatea si efortul depus pentru invatare.

| SharpEagle a răspuns:

Sunt unii care fac meditatii ca sa ia macar nota de trecere. Trist...
Nu stiu in ce categorie esti, dar daca esti chiar zero dpdv cunostinte, cred ca e cazul sa te "ridici" de jos, sa te scuturi putin, sa te desprafuiesti si sa te apuci de treaba, cat de cat.
Ca faci sau ca nu faci meditatii, tot trebuie sa ai studiu individual.
Nu-ti rata viata din lene si comoditate. Screme-te putin acum si o sa-ti fie bine zeci de ani de acu incolo. De putut poti, sa fii sigur de asta. Nu trebuie sa fii genial ca sa iei un 7-8 la bac. Ca sa nu mai zic de 5 (ma rog, nu stiu cum e la voi acum punctajul).
Hai, la treaba, get real! Spor!winking

| Erin28 a răspuns:

Normal că poți lua bacul fara meditații. Meditațiile sunt un adaos, cred eu, atunci când nu ai profesori foarte buni la clasa. Totul depinde de cat de mult efort dorești să depui, care va fi în concordanță cu rezultatul. Trebuie doar sa te pui pe treabă, să îți iei resursele necesare (manuale, cărți) și să încerci. Gândește-te că viața ta depinde de asta. Nu contează dacă faci meditații sau nu. Am colegi care au luat 4, la toate cele trei probe de simulare pentru bac( istorie, romana, geografie- sau alta materie la alegere), ținând cont și de faptul că suntem la un profil umanist și că se lăudau că fac meditații de doi ai pentru bac pentru toate materiile. Totul depinde de cat de mul îți dorești să obții acea notă. De exemplu, eu nu am făcut meditații și am luat 9, 4 la romana, 9, 9 la istorie și 9, 7 la sociologie. Dacă citești cate un autor pe săptămână la romana, cate un capitol la istorie și câte o lecție la proba la alegere, pana la bac ai toate șansele să iei peste 9. Încearcă să te motivezi singur, gândește-te că de asta depinde viitorul tau, sau acorda-ți o recompensă singur daca vei lua nota dorita. Nu exista om bun, sau mai puțin bun la învățare, toți putem, ce face diferența este ambiția. Implantează-ți in minte gândul că poți, că vrei, și treci la treabă. Nu te speria că e greu și mult de învăța, ia cate un capitol pe rand. Dacă ești la real, treaba se schimba. La real, daca nu ai învățat matematica de la început, este foarte greu sa recuperezi, însă nu imposibil. Fă-ți un plan, fii organizat și vei reuși. Un lucru important este să găsești și metoda de învățare potrivită pentru tine: auditiva, vizuala, prin scris, prin citirea de mai multe ori a unui conținut.
Bafta!

| elemonis a răspuns:

Buna.
Da, desigur.
Depinde de tine.

| Momentan a răspuns:

Sigur că da. E mai greu să iei 10 fără meditator, dar notă mare iei dacă tragi tare pe învățat.
Uneori chiar încurcă meditatorii. Sau te pot lăsa să faci singur și să-ți dea niște rezolvări de memorat, oribil cred eu.