| greenlove91 a întrebat:

Povestiti cite ceva de opera "Cain " de Byron

3 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Mai bine incearca sa citesti tu opera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? Sint un povestitor naspa de tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poemul abordeaza mitul biblic, caruia poetul оi da o interpretare noua, prin accente umanist-revolutionare.
Adam si Eva, izgoniti din rai, continua sa-l preamareasca pe Dumnezeu. Cain, fiul lor, nu оntelege atitudinea parintilor si a fratelui sau Abel. Оn ceasurile lui de оndoieli si оntrebari, apare Lucifer, chipul оngerului alungat din paradis, el fiind оntruchiparea nesupunerii si a setei de libertate, care prefera sa renunte la fericire decвt sa fie sluga lui Dumnezeu. Оn constiinta lui Cain gaseste rasunet dorinta de libertate a lui Lucifer si pornesc оn zbor prin univers, prilej pentru eroul poemului de a cunoaste nenumaratele lumi de stele si de a оntelege ca оn lume exista moarte (оn cearta dintre el si Abel, Cain оsi ucide fratele). Parintii оl blestema, dar Ada, sora si sotia sa, оi ramвne credincioasa.