| AnonimaBi a întrebat:

Pretul initial al unui al unui produs este 1000 de lei.Calculati pretul produsului dupa o ieftinire cu 10% din pretul initial.

Cum se rezolva acest tip de exercitiu? Vreau o explicatie mi-e teama ca o sa ne de-a asa ceva la evaluare nationala si eu nu ma pricep la astea.
Funda.

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

E foarte simplu!
Pentru început trebuie să afli cât e reducerea prețului, adică 10/100 * 1000 (10 supra 100 ori 1000).
Rezultatul fiind 100 lei (reducere).
Acum, pentru a afla noul preț, trebuie să calculezi prețul inițial (1000 lei) minus reducerea (100 lei).
1000 lei - 100 lei = 900 lei prețul final

5 răspunsuri:
| 123lalala a răspuns:

Nici eu nu prea stiu cum se fac big grin

| Theaxniz a răspuns:

Bine ar fi sa ne pice asa ceva l-am facut de multe ori e foarte simplu

| DownTheStairs a răspuns:

Pai faci 100%-10%=90%si scrii 90%ca fractie inmultesti cu 1000 si rezultetul e pretulhappy

| simona99alex a răspuns:

Pretul produsului este 1000 supra 1 apoi scazi 10 supra 100 din inseamna imultire deci imultesti la x deoarece este pretul initial supra 1 si rezolvi continuarea la exercitiu cu numitorul comun impartire...