| Andrusca_Nicu_1999 a întrebat:

Primesti oare bursa la liceu seral?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti, primesc burse doar elevi care fac scoala la zi, conform HG 558/1998, citez:
"2. Bursele de merit şi bursele de studiu se acordă elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătura. În cadrul bursei de merit se instituie bursa de performanţă, acordată castigatorilor locurilor I, II şi III la fazele naţionale ale olimpiadelor pe discipline, elevilor calificaţi la olimpiadele internaţionale, altor categorii de elevi care obţin rezultate de valoare în manifestări interne şi internaţionale cu caracter cultural-artistic - bursa artistică - sau cu caracter sportiv - bursa sportiva - şi cu caracter tehnico-ştiinţific - bursa tehnico-ştiinţifică.
  Bursele de ajutor social se acordă elevilor în funcţie de situaţia materială a familiei sau a susţinătorilor legali ori în alte cazuri prevăzute de lege.
  3. Bursele se acordă în limita fondurilor aprobate cu aceasta destinaţie de la bugetul de stat şi se repartizează inspectoratelor şcolare de către Ministerul Educaţiei Naţionale, ca ordonator principal de credite, proporţional cu numărul elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU primesc decât elevii de la cursuri de zi!

"ART. 1 - Elevii de la cursurile cu frecvenţă din învăţământul preuniversitar de stat pot
beneficia de burse acordate din sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

Toate cele bune!