| iixDanceProductionxo a întrebat:

Prin ce mijloc de imbogatire al vocabularului s-au format aceste cuvinte : pamantean + faradelegile + gresitilor + despletit + Ioan cel Nou + aproapele?!. + Funda love struck

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Pamantean - s-a format prin derivare cu sufixul "ean"
Faradelegile - s-a format prin compunere prin unirea (sudare)termenilor "fara" "de" "legile"
Gresitilor - s-a format prin schimbarea valorii gramaticale a verbului "a gresi" in substantivul "gresitilor"
Despletit - s-a format prin derivarea cu prefixul "des"
Ioan cel Nou - s-a format prin compunere prin alaturarea termenilor Ioan cel Nou
Aproapele - s-a format prin schimbarea valorii gramaticale a adverbului aproape in substantivul aproapele.

1 răspuns:
| miasdbnqwyiudnwqiygu a răspuns:

1. derivare
2. compunere
3. derivare
4. derivare
5. compunere
6. Schimbarea valorii gramaticale.