| Lallu a întrebat:

Prin ce va impresionat ultima carte citita? puppy dog eyes.

5 răspunsuri:
| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Eugen Cizek in istoriografia romaneasca este unul din putinii autori care in detrimentul adevarului comercial, a inteles si explicat evolutia Romei de la o confederatie de sate grupate de-o parte si de alta a Tibrului la ceea ce a fost cel mai mare si influent imperiul al umanitatii:Imperiul Roman.In spatele rasunatoarelor victorii purtate sub stindardele acvilei si a Cetatii Eterne a stat o natiune care sub imperiul caracetristicilor civilizatiei proprii a inteles ca Divide et impera este un dicton de incurajat soldatii in momentele premergatoare bataliei.Adevarata Roma biruitoare e cea in care limba si institutiile sale sunt implantate in teritoriile ocupate.Aceea e Roma Aeterna pe care Vergiulius o prezenta.Nu este un miracol mai mare ca Aparitia si Dezvoltarea Romei, nu sunt tipare in toate componentele societatii in care Roma sa nu fi fost sursa de inspiratie si chiar model.Analiza vietii private a romanilor in perioadele de inceput ale Regalitatii(753-509)si a inceputului RE(S)PUBLICII contrasteaza cu civilizatia dezvoltata de matrice.Pauperitate romanului de rand,ritualismul, contractulaismul, influentele greco-romane pot explica partial ascensiunea Romei.Adevarata forta biruitoare a Romei era simplu roman care practica agricultura primavara-iarna, care depunea ofrande zilnice zeilor si stramosilor.cel care manca putin si se lupta mult.El era celula componenta a unui organism puternic cu o mentalitate pe masura si nu in ultimul rand, componetul formatiei de TESTUDO prin care se respingea atacurile adversarilor.Ela purtat stindardul civilizatiei romane si in sec(1ih-2dh) a celei grecesti.El a inteles eterniatea civilizatiei in detrimentul cuceririlor efemere.EL a fost cel care a luptat,beneficiat, sporit avantajele determinate de expansiunea militara.El a impus vointa Romei, el a reprezentat spiritul roman si insasi Roma el a fost ROMA.Recomand cu caldura Istoria Romei-Eugen Cizek.
P.S:Am pus poate mult patos in prezentare, insa nu oare ceea ce citim si intelegem ne entuziasmeaza cel mai mult?

| Peppy a răspuns:

Bridge to Terabithia
Prin faptul ca odata ce murise fata, baiatul nu plangea(era chiar fericit)apoi isi daduse seama ca i se intamplase cel mai rau lucru posibil.Credea Ca Leslie(fata)facuse intentionat faptul ca murise.
Apoi descoperise faptul ca o iubea mai mult decat credea si ii construise un pod care ducea in lumea lor, Terabithia.

| leoaica_1036 a răspuns:

"Dependent" Cristi Mirea a fost ultima carte citita.M-a sedus libertatea, independenta, caracterul sensibil si boem al personajului principal- Mike. Pasiunea si patima cu care iubea o mulatra parea pentru toti un impediment in calea fericirii lor, insa iubirea lor s-a dovedit pana la sfarsit o iubire puternica.Personajul feminin- Lisa, din potriva, m-a degustat puternic, neputand sa inteleg aproape nici una din reactiile ei copilaresti.
"Cănd eram împreună nu mai gândeam la restul lumii. Legătura noastră ma lăsa dus de vânt. Era o copie perfectă a vantului de vară, cald, când mai domol când mai intens."
"Si noi suntem ca niste frunze. Când am căzut odată la pământ sperăm ca să apară un vânt care să ne ridice iar la suprafată. Sperăm să fie iar bine măcar pentru putin timp, atât timp cât
tine vântul că apoi suntem constienti că iar vom cădea"
"Lângă ea parcă simteam că trăiesc. Îmi venea
să o iau in brate si să dansez cu ea acolo în mijlocul străzii."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantoma de la Opera
M-a impresionat drama traita de personajul principal Erik. Mi se pare incredibil ca acest barbat a existat cu adevarat si a trecut prin toate evenimentele descrise cu lux de amanunte in carte.

| eu_4046 a răspuns:

Prin faptul ca era deosebita. Deosebita prin ceea ca nu o puteam ghici, daca imi imaginam o oarecare continuare a evenimentelor, acolo trebuia sa fie total diferit. Imi place cind nu e totul atit de prevazut!