| Mara6392 a întrebat:

Profa de geogra ne-a luat pe mine și încă 2 colegi ca să ne pregătească pentru bacul de la geografie. A început să ne întrebe unde se află fiecare subdiviziune a reliefului românesc m și pe mine m-a întrebat fix chestiile pe care nu le știu. Eu știu undeva la 70-75% din subdiviziuni unde se află. Profesoara, când a văzut că ce m-a întrebat ea nu știu a spus că dacă nu știm harta României pe de rost atunci cu fiecare subdiviziune atunci o să picăm bacul la geografie și mai bine dăm bacul la alt ceva. Dar din opțiunile pe care le am eu, geografia mi se pare cea mai simpla și nu as da din altceva. Să dau din altceva?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bac-ul nu este obligatoriu, doar daca vrei sa dai la facultate.
Daca nu vrei sa inveti si nu vei lua Bac-ul, atunci vei primi o adeverinta ca ai terminat liceul (high school).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. nu da la altceva, geografia e relativ simpla la bac. si mai ai timp sa inveti.

| literallythesamebruh a răspuns:

Te pregătești mai bine și cu siguranță vei știi toate acele subdiviziuni. Ia atitudinea profesoarei ca pe o încurajare. Dacă asta îți este ție la îndemână și te ajută în viitor, eu zic să rămâi pe geografie.

| LisaJulie a răspuns:

Eu îți sugerez sa ramai la geografie deoarece subiectele sunt mai simple decât la alte materii. Asta dacă nu te pricepi mai mult la logica, psihologie, sociologie, economie sau filosofie. Acolo chiar dacă este materie mai puțină dacă nu o înțelegi eu zic sa nu te bagi.Scoate de la imprimanta harta României și învață cât poți apoi intra pe site-ul,, Seterra" și cauta jocuri cu harta României. E un joc în care poți sa înveți râurile, județele, lacurile, reședințele de județ. Eu așa am învățat. Bafta!