| Evileye6 a întrebat:

Profesoara mea de chimie este...incompetenta(scuzati termenul), nu stie absolut nimic, preda numai din carte si daca o intrebi ceva ori nu-ti raspunde si te amonesteaza ori iti da un raspuns ametit si ca sa se razbune pentru ca a fost intrebata iti pune o intrebare pe care sa nu o stii, mai si mananca in timpul orei. Cred ca v-ati dat seama ca nimeni nu intelege nimic. Si nici macar nu pune 10, cica suntem incepatori si nu meritam 10 daca abia am inceput sa facem chimie. Acum cateva zile un copil i-a pus o intrebare si a desenat ceva de pe carte iar ea i-a pus 10. Dupa parerea voastra, ce sa fac ca sa imi puna si mie 10 in conditiile in care nu inteleg nimic?

4 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

De ce iti doresti o nota care nu este pe meritul cunostiintelor tale? Daca ai recunoscut tu singur/a ca nu intelegi si ca nu stii, nu avea pretentia la 10. Ca i-a pus la cineva 10 pe nedrept asta este, nu inseamna ca trebuie sa ai si tu pretentia asta. Eu te sfatuiesc sa deschizi singur/a cartea si sa incerci sa intelegi ce si cum...sa pui mana si sa faci tu singur/a acasa exercitii. Din pacate profesori de acest gen sunt tot mai multi si elevii sunt nevoiti sa invete ori singuri, ori din alta parte...Iar daca tu singur/a dupa ce deschizi cartea acasa si incerci sa faci exercitii tot nu intelegi, te sfatuiesc sa apelezi la cineva care stie cat de cat chimie si sa iti explice.

| ApkBR a răspuns:

Incearca sa impusti notele.De exempplu sa copii de la vreun coleg mai priceput un exercitiu si sa ridici mana inaintea lui, ori fa ce a facut si baiatul de care zici ca a luat 10 pe un desen.Sau, ai putea s-o rogi pe mama ta sa-i duca un cadou deoarece e o "profesoara buna".

| Evileye6 explică:

Crede-ma ca am incercat sa inteleg, dar eu nu am fost pusa in situatia asta niciodata si nu stiu cum sa invat in cazul in care nu inteleg in clasa chiar nimic, la ea am singura nota de 8 la celelalte materii am 9 si 10.

| ElizzzaX98 a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea ar trebui sa vb cu directorul/directoarea sau cu dirigintele/diriginta! Altfel nu se poate! ca doar mergem la scoala ca sa invatam nu sa'si bata profesorii joc de noi!